Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Номер провадження 2/754/2816/17
Справа №754/581/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
10 травня 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Журавської О.В.
за участю секретаря - Лісовської А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом Халілової Леніє Халілівни до Білялова Айдера Сейтягьяєвича, третя особа Громадська організація «Кримська правозахисна група» про надання дозволу на багаторазовий виїзд дітей на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим без згоди та супроводу батька, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка Халілова Л.Х. звернулася до суду з позовом до відповідача про надання дозволу на виїзд дітей на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим без згоди та супроводу батька, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває у цивільному шлюбі з відповідачем Біляловим А.С. 30.05.2016 року позивач у місті Сімферополі народила дитину – сина Білялова Османа Айдеровича, у зв’язку з цим, остання була вимушена виїхати з тимчасово окупованої території до Києва для звернення до суду про встановлення факту народження дитини. Рішенням Подільського районного суду м.Києва від 18.11.2016 року встановлено факт народження Халіловою Л.Х. дитини на тимчасово окупованій території. 23.11.2016 року Халілова Л.Х. отримала свідоцтво про народження Білялова Османа Айдеровича. Позивач має ще двох неповнолітніх дітей, які залишились у Криму разом з батьком Біляловим А.С.
На сьогоднішній день позивачка проживає у родичів в Київській області та без дозволу батька дитини вона не має можливості перевезти дитину на тимчасово окуповану територію, до свого постійного місця проживання. На підставі викладеного, позивачка вимушена звернутися до суду з даним позовом, в якому просить суд надати їй дозвіл на тимчасовий виїзд малолітніх дітей Білялова Османа Айдеровича, Білялової Елмаз Айдерівни та Білялової Ельдара Айдеровича на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим без згоди та супроводу його батька Білялова Айдера Сейтягьяєвича.
В судове засідання позивачка та її представник не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Відповідач Білялов А.С. у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомляв.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Халілової Л.Х. підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що сторони по справі мають трьох неповнолітніх дітей – Білялова Османа, 30.05.2016 року народження, Білялову Елмаз, 01.09.2011 року народження, Білялова Ельдара, 14.03.2010 року народження.
Як встановлено судом, з жовтня 2016 року позивач виїхала з тимчасово окупованої території з молодшим сином – Біляловим Османом, для встановлення факту народження дитини. Повернутися до тимчасово окупованої території позивач з дитиної не має можливості, оскільки в неї відсутній документ, а саме, дозвіл батька на перетин кордону.
На даний час позивач з малолітньою дитиною проживає тимчасово у родичів у Київській області.
Статтею 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які установлюються законом.
Відповідно до ч.2 ст. 313 ЦК України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Згідно із ч.2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянами України» за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
Аналогічне положення міститься у п.2 ч.4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМ України №57 від 27.01.1995року, про те, що виїзд громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред'явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою КМ України №231 від 31.03.1995р., визначено, зокрема, що виїзд неповнолітніх громадян України за межі території України здійснюється за одним із таких документів: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий дітям громадянам України згідно з цими правилами; проїзний документ дитини, виданий відповідно до Правил; паспорт громадянина України для виїзду за кордон одного з батьків, у який, відповідно до Правил, записано дитину, яка прямує у його супроводі через державний кордон.
Статтею 18 цих Правил передбачено, що оформлення паспорта/проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду.
Позивач, звертаючись до суду із вимогами до відповідача, просить надати дозвіл на багаторазовий виїзд на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим без згоди та супроводу батька Білялова Айдера Сейтягьяєвича малолітнього Білялова О.А. та неповнолітніх Білялової Е.А. та Білялова Е.А.
Також, судом встановлено, що родина Халілової Л.Х. та Білялова А.С. є багатодітною та залишилась проживати на тимчасово окупованій території. Як зазначено у позовній заяві у позивача у Київській області мешкають родичі і виникає ситуація з необхідністю виїзду з окупованої території трьох дітей Халілової Л.Х. разом з матір»ю до родичів та повернення на окуповану територію. Довіреність, яку може посвідчити відповідач у нотаріуса на території Криму, не є документом у розумінні законодавства України, а тому, суд вважає, що внаслідок ухвалення рішення про задоволення позовних вимог Халілової Л.Х. право батька на піклування, спілкування чи виховання дітей жодним чином не порушується і не обмежується.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Халілової Л.Х. є обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 15, 60, 88, 212-215, 224-233 ЦПК України, ст. 150, 180 Сімейного Кодексу України, Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Халілової Леніє Халілівни про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди та супроводу батька - задовольнити.
Надати дозвіл Халіловій Леніє Халілівні, громадянці України, на багаторазовий виїзд до тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим малолітнього - Білялова Османа Айдеровича, 30.05.2016 року народження, та неповнолітніх Білялової Елмаз Айдерівни, 01.09.2011 року народження, Білялова Ельдара Айдеровича, 14.03.2010 року народження без згоди та супроводу його батька Білялова Айдера Сейтягьяєвича.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.
Суддя: