flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На захисті прав людини

26 листопада 2018, 14:43

Для запобігання позбавленню громадян житла шляхом протиправних дій важливу роль відіграє правова обізнаність населення стосовно набуття, відчуження, оформлення та державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право  володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами        своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Для поліпшення соціального захисту бездомних громадян та безпритульних дітей був прийнятий Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей». Він визначає загальні засади соціального захисту осіб даної категорії.

Держава охороняє і захищає права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна. Неприпустимим є зменшення або  обмеження прав та інтересів дітей під час вчинення будь-яких правочинів щодо жилих приміщень. Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних законом інтересів дітей відповідно до закону.

Для вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право  власності на яке або право користування яким мають діти, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону. Посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям.

При посвідчені нотаріусами договорів відчуження нерухомого майна   особливої увагу нотаріуси надають особам, які відносяться до груп ризику щодо втрати житла або права на його використання, зокрема дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, мешканцям гуртожитків, для яких таке житло є єдиним місцем проживання, а також особам, які страждають на психічні розлади, є хворими на наркоманію та хронічний алкоголізм.

Одним із обов’язків нотаріусів, передбачених статтею 5 Закону України «Про нотаріат», є сприяння громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснення прав і обов'язків, попереджання про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду.

Вчиняючи певну нотаріальну дію, нотаріус підтверджує цим законність і достовірність нотаріальної дії та запобігає можливим порушенням прав й інтересів осіб, які звернулися до нього.

Нотаріат міста Києва працює для Вас!

 

Управління з питань нотаріату

Головного територіального управління

юстиції у місті Києві