flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зимові травми, як отримати компенсацію?

12 грудня 2018, 12:34

Ну, от і наступила зима з її радощами та прикростями. Для одних сніг – це радість, а для інших – небезпека. Нечищені тротуари та дороги – нерідкість для українських міст та сіл. Тому, постає логічне запитання, куди звертатися та чи можна отримати компенсацію, якщо ви упали та травмувалися на вулиці, чи на вас з даху впала бурулька?

Звичайно, перша порада – дослухайтеся прогнозу погоди і не виходьте з дому без нагальної потреби, коли на вулиці ожеледиця. Якщо ж ця порада вам не дуже допомогла, то у вас є два варіанти дій. Перший варіант – страхування. Тобто, відшкодування на лікування травм, отриманих на слизькому тротуарі, буде здійснюватися страховою компанією. Якщо ж ви не прихильник страхування, то вам слід бути готовим до активних дій. Незастрахованій людині, котра захоче отримати компенсацію за травми, отримані на слизькому тротуарі чи при падінні бурульки, необхідно буде підготувати відповідні докази того, що нещасний випадок стався саме через неприбраний сніг чи непосипаний лід на тротуарі.

Цікавим є той факт, що тротуари в місті мають своїх власників.  Хто є цим власником вам може відповісти районна державна адміністрація, ЖЕК, або слід зайти в онлайн-реєстр власників нерухомого майна. Коли ви отримаєте цю інформацію, то можна звернутися до відповідальної установи і попросити матеріальну компенсацію за лікування. Також можна звертатися до суду, щоб відшкодувати не лише матеріальну, але й моральну шкоду.

Вам слід обов’язково сфотографувати місце падіння, щоб на фото була прив’язка до назви вулиці, номеру будинку, чи будь-якого об’єкту нерухомості, на якому є вивіска. Можливо, ви зможете отримати відеозапис. Ну, і куди ж без свідків… Запишіть контактні дані осіб, що бачили ваше падіння.

Якщо ж ви потрапили в травмпункт, обов’язково прослідкуйте, щоб в картці доставки була вказана причина травми – через падіння на вулиці такій-то, біля будинку такого-то, офісу фірми тощо. Якщо можливо, запишіть дані бригади медиків, які вас доставили з місця події до лікарні. Якщо травму можна кваліфікувати "більш, ніж легкого ступеня" – швидка допомога по факту заподіяння травми повинна повідомити поліцію. Також необхідно пройти медичну експертизу (зазвичай лікарі самі вас на неї направляють), аби визначити ступінь тілесних ушкоджень: легкі, середні чи тяжкі. Якщо поліція зафіксувала факт отримання травми, напишіть заяву в правоохоронні органи.

Збережіть усі квитанції, пов'язані з витратами на переїзд, лікування, що пов'язані із травмуванням тощо. Доречно буде зробити ксерокопію запису в журналі лікаря "швидкої" допомоги.

Також варто звернутися в Гідрометцентр, аби вони дали довідку про те, що у той день не було надзвичайних погодніх умов, що могли би спричинити ваше падіння.

Отже, вам допомогли піднятися з тротуару, поспівчували, надали медичну допомогу, ви забезпечили себе доказами, вашим наступним логічним питанням, що перед вами постало – що з цим робити і кому висувати претензії?

Якщо ви живете в багатоквартирному будинку та постраждали біля свого будинку – претензії слід висувати комунальному підприємству, яке обслуговує ваш будинок. Якщо подія трапилася на сходах офісу, банку, супермаркету – відповідальність повинен нести той, на кого покладено обов’язок прибирати цю територію.

Маючи на руках всі вищезазначені докази, ви можете звернутися до районного суду за місцем знаходження відповідача. Позов ви можете підготувати самі, звернутися до центру надання безоплатної правової допомоги, або ж скористатися послугами адвоката.

Щодо законодавчої бази, то вам стане у нагоді постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру" від 22 березня 2001 р. N 270.

Отже, якщо ви все ж стали «жертвою підступних тротуарів та бурульок», слід обов’язково це зафіксувати для того, щоб в подальшому ви могли висунути претензії власнику неприбраної від снігу чи льоду території. А щоб уникнути таких неприємних ситуацій та попередити негативні наслідки для вашого здоров’я – будьте максимально обережні та уважні!

 

головний спеціаліст Управління судової, аналітично-правової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції у місті Києві

Кривов’яз О. В.