Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З 1 жовтня починається осінній призов до української армії, який триватиме до кінця року. За офіційними даними планується призвати 15 200 осіб. Із них 9 тисяч призовників будуть направлені в Збройні сили України, 4 400 – у Національну гвардію, 800 – у Державну спеціальну службу транспорту, 1 тисяча – в Державну прикордонну службу. Інтернетом вже масово поширюються жарти про всі можливі «відмовки» від служби, хитрощі, для яких вдаються молодики, аби «відкосити»". Тож, чому в Україні роками живе такий імідж служби в армії, коли батьки у більшості випадків готові піти на все, щоб «відмазати» сина, чому ми не сприймаємо це як обов'язок чи престижну військову професію у майбутньому?
Українська армія – одна з найбільш боєздатних армій Європи. І це не просто наші патріотичні міркування. У рейтингу Global Firepower-2018 перелічені найбільш потужні армії у світі, багато з яких розташовані в Європі. Українські Збройні сили опинилися в рейтингу на 10 місці серед найсильніших армій на континенті з оборонним бюджетом на рівні 4,88 млрд доларів. Загалом видання нарахувало в нашій країні 1,1 млн військовослужбовців.
2014 рік став періодом підйому волонтерів та таким собі повним аудитом армії, коли агресія РФ була очевидною. Війна триває 5 років, чисельна кількість контрактників продовжує захищати Україну, проте нестача у військовослужбовцях все ж відчутна.
Нагадаю, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців (ст. 65 Конституції та ч. перша ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).
Служба в армії – це школа мужності, особливого гартування волі та характеру. Попри значний ризик для життя та здоров’я, держава забезпечує військовослужбовців та учасників бойових дій пільгами та гарантіями:
Держава гарантує військовослужбовцям та членам їхніх сімей соціальний і правовий захист.
Законами України та іншими нормативно-правовими актами забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:
Також держава забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців строкової військової служби, які до призову на строкову військову службу не були працевлаштовані.
Жінки в українській армії
З 27 жовтня 2018 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби в Збройних силах України та інших військових формуваннях», який зрівняв права жінок та чоловіків. Віднині жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками, за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі.
На сьогодні для жінок все ще залишається заборона комплектування посад офіцерського складу, які пов’язані з використанням вибухових речовин, водолазними роботами. Закриті також усі посади на підводних човнах і надводних кораблях, в управліннях бригад надводних кораблів (крім спеціальностей морально-психологічного та медичного забезпечення), посади протипожежної охорони, робота на яких пов’язана з безпосереднім гасінням пожеж, а також логістичного забезпечення, робота на яких пов’язана з отруйними речовинами та значними фізичними навантаженнями.
Військовослужбовці – це не абстрактні особистості, про яких ми чуємо по телевізору, а люди, які ціною власного життя та здоров’я безстрашно йдуть на ризик заради нашого з вами майбутнього.
Якщо Ваші права порушуються, звертайтесь до правопросвітницького проєкту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» 0800 213 103, і Ви отримаєте не лише правову консультацію, але й безоплатного адвоката від держави.
Станіслав Куценко, очільник столичної юстиції